Styl rustykalny w salonie

Styl rustykalny w salonie

Prostota i ciepło to dwa słowa, które najlepiej oddają to co kryje się za stylem rustykalnym. W Polskim wydaniu to powrót do klimatu dworku szlacheckiego z XVIII wieku rodem z poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Żeby go osiągnąć, nie musimy wcale posiadać domu pod miastem. Oto kilka wskazówek jak stworzyć swój wymarzony, rustykalny salon w centrum miejskiej dżungli.

Styl rustykalny, czyli jaki?

Słowo rustykalny wywodzi się z angielskiego rustic i oznacza swojski, wiejski. Styl ten oparty jest na naturalnych materiałach i prostych, rzemieślniczych meblach. Dominują w nim jasne kolory, biel ścian i podłogi wykonane z drewna z widocznymi słojami.

Meble muszą być wykonane z naturalnego drewna i nosić ślady użytkowa. Na rynku dostępnych jest wiele kolekcji, które imitują wieloletnie ich użytkowanie i nadają im odpowiedniego klimatu. Przedmioty, którymi wyposażamy wnętrza nie muszą wyglądać na idealne. Ideą stylu rustykalnego jest powrót do korzeni i co za tym idzie meble mają być indywidualne i wyglądać tak, jakby robił je rzemieślnik. Nieodzownymi elementami wystroju wnętrza są ciężkie komody, wykonane z ciężkiego drewna lub tańsze odpowiedniki z MDF imitujące naturalne materiały.

Bardzo ważną rolę odgrywają w tym stylu również dodatki. Bibeloty i fajans poukładany w witrynach i na otwartych półkach dodaje charakteru i dopełnia wnętrze. Musimy jednak uważać, by nie przesadzić. Nie chodzi nam przecież, aby urządzić w domu skansen, ale nowoczesne wnętrze w sielskim stylu. Możemy to osiągnąć przełamując wystrój nowoczesną sofą, którą ubierzemy w pled z lnu.

Naturalne materiały to podstawa

Aranżując salon w stylu rustykalnym, chcemy przede wszystkim stworzyć ciepłe i przyjazne pomieszczenie. Ta koncepcja wystroju to powrót do natury i bliskości z otaczającą nas przyrodą. Kolory, które nadadzą pomieszczeniu taki charakter to jasne beże, biel oraz ciepłe kolory ziemi. Na ścianach świetnie też sprawdzi się naturalny kamień lub cegła. Dosyć delikatne kolory ścian możemy ożywić poprzez ludowe wzory i kraciaste dodatki. Obicia sofy i foteli muszą być wykonane z takich materiałów jak len, bawełna czy wełna. To samo tyczy się dodatków, bez których się nie obejdziemy. Muszą być one wykonane z drewna, kamienia lub żelaza. W tej aranżacji nie ma miejsca na plastik.

Osobom, które nie chcą przesadzić ze stylem rustykalnym, proponujemy połączenie go ze skandynawską prostotą. Pomoże to na wniesienie powiewu nowoczesności do wnętrza i zapewni, że ni będziemy się czuli jak w Cepelii.

Gdzie sprawdzi się styl rustykalny

Naturalną przestrzenią dla stylu rustykalnego są oczywiście drewniane domy. Możemy go jednak zastosować również w zabudowie miejskiej. Podstawowym warunkiem jest wielkość pomieszczeń, jakimi dysponujemy. Małe raczej nie są dobrą powierzchnią dla tego typu aranżacji. Stare kamienice, z wysokimi i dużymi pomieszczeniami, strychy, które aranżujemy na mieszkania to idealne miejsca do zastosowania stylu rustykalnego.

Wiejski wystrój, z pozoru prosty i nieskomplikowany wcale takim nie jest. W łatwy sposób można eleganckie i ciepłe pomieszczenie przeistoczyć w izbę rodem ze skansenu. Aby uzyskać efekt, który nas zadowoli, warto zastosować eklektyzm i połączyć go ze stylem Art Deco czy skandynawskim. Przy projektowaniu takiej przestrzeni warto skorzystać z porady fachowca, tak by wnętrze rzeczywiście oddawało ciepły, a zarazem nowoczesny klimat drewnianego domu z XVIII wieku.